Categories
Po terapii

Dzięki terapii poznajesz swoją wewnętrzną wartość

W trakcie terapii poznajesz własną wartość. Większość ludzi ma bardzo zaniżone poczucie własnej wartości i próbują innym udowadniać poprzez osiągnięcia życiowe “to jestem ja”. To nie to co zbudowałeś, kupiłeś czy osiągnąłeś definiuje Ciebie. To dobry człowiek wewnątrz jest wartością.

W #7 odcinku podcastu Po Terapii rozmawiam z Dawidem. Pierwszym mężczyzną, który zechciał podzielić się swoim doświadczeniem na temat odbytej psychoterapii w tym projekcie. Oto kilka wybrane spostrzeżenia Dawida:

  • Terapia jest jak sztuka gotowania. Czy potrafisz wejść do kuchni nigdy nie gotując i zrobić potrawy? Nie i tak samo jest z człowiekiem. Nie dostaliśmy instrukcji obsługi i moim zdaniem psychoterapia jest pisaniem książki o samym sobie. Dowiedzeniem się o jak odbieramy emocje na bazie tego co sami przeżyliśmy.
  • Myślałem, że czytając na te tematy w zupełności wystarczy radzić sobie z tym. Nie. Te emocje trzeba przeżyć, przerobić, nazwać je i wsadzić z powrotem w bezpieczne miejsce, w którym być powinny, tak żeby nam nie przeszkadzały w codziennym życiu.
  • Trzeba mieć w życiu czas żeby żyć, żeby przeżywać wszystkie emocje, wszystkie piękne chwile. Nie spieszyć się.
  • Terapia pomogła mi bardzo zrozumieć samego siebie i rozumieć też innych.
  • Warto iść na terapię. Nikt na terapii nie zmusi cię do mówienia tego o czym nie chcesz mówić. Mówisz tylko to o czym ty chcesz powiedzieć. Terapeuta wchodzi w te obszary, w które mu pozwolisz wejść. Sam określasz co chcesz osiągnąć przez terapię, więc naprawdę nie ma się czego bać.
  • Kiedy coś się dzieje z psychiką, czy dasz radę? Nie dasz rady. Jeśli coś teraz nie gra za 10 lat będzie gorzej, a za 20 jeszcze gorzej.
  • Po terapii żyję dobrze. Cały czas pracuję nad sobą. To nie jest tak, że z chwilą w ostatniej sesji zakończyłem pracę nad sobą, tylko na bazie tego czego się dowiedziałem o sobie, o tym jak sobie radzić, cały czas pracuję nad sobą, ulepszam jakość mojego życia, żeby każdy dzień był pełniejszy, był przeżyty bardziej niż dzień wcześniej.
  • Każdy ma emocje i każdy powinien wiedzieć jak sobie z nimi radzić. Polecam terapię każdemu. Nie ma się czego bać i im wcześniej pójdziemy na terapię, tym większa korzyść dla nas i dla naszego otoczenia.
Muzyka: White by Kevin MacLeod, https://filmmusic.io/song/4626-white License: http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

Zapraszam do słuchania i komentowania podcastu na temat psychoterapii Therapy is OK. Jeśli chcesz opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się ze mną ania@therapyisok.com
Do usłyszenia 🙂

PS. Posłuchaj historii innych osób.