Podobnie jak moja rozmówczyni, mam specyficzne podejście do tego wyrażenia. Dlatego postanowiłam je odczarować. Dowiedzieć się więcej. Znaleźć odpowiedź na pytanie czy istnieje, co nam daje? Zastanowić się co na ten temat powiedziałaby psychoterapia? Pozytywne myślenie jest zagadnieniem wartym uwagi, w szczególności uwagi naszego mózgu.
Z okazji Dnia Pozytywnego Myślenia, 2 lutego, rozmawiam ze specjalistą, brainologiem Marzeną Grochowską. Czym jest pozytywne myślenie, jakie daje korzyści, jak zacząć je uprawiać oraz jaką w tym rolę odgrywa nasz mózg – dowiesz się z nagrania.
Zacznij używać mózgu, zanim on użyje ciebie.
Słowa warte uwagi –
- Pozytywne myślenie to jest myślenie, za którym podąża działanie.
- Jeśli mam myśleć dobrze, pozytywnie, zdrowo to muszę się tego nauczyć.
- Mózg chemicznie zmienia się pod wpływem doświadczeń. Jeśli produkuję doświadczenia pozytywne, gdzie jest dużo radości, wdzięczności, rozumienia mojego świata, to jestem osobą, która umie semantycznie, pozytywnie myśleć. To nie jest tak, że ja pomyślę i to się wydarzy. Muszę włożyć w to swoją obecność i aktywność.
- 40% mojego dobrostanu jest zależna od mojej aktywności.
- Używamy niezdrowych słów w dialogach i w monologach do siebie. Słowa mogą leczyć albo kaleczyć i nieważne czy one są wypowiedziane, one mogą być tylko myślą.
- Nauczymy się kierować te myśli, neuromodulować się w stronę, która nam sprzyja. Mamy jedno życie, jedno ciało, to zróbmy z niego użytek i dogadajmy się z tą naszą głową.
- Sama myśl jest w stanie zmienić nam chemicznie mózg.
Cel na życie, żeby iść bezpiecznie swoją drogą. Nie chodzi o to kto zajdzie najdalej, ale o to, kto przejdzie swoje życie najpiękniej, dla siebie.
Odpowiadając na zadane pytanie czy pozytywne myślenie rzeczywiście istnieje czy jest to podręcznikowa fikcja, uwzględniając, że musi mu towarzyszyć zaangażowanie i akcja, stwierdzam, że warto spróbować.
Marzena Grochowska
Trener odporności psychicznej, coach kariery, brainolog, popularyzator naukowej wiedzy o dobrostanie i higienie mózgu, współtwórca aplikacji Happy2Go, współautorka książki “GPS Szczęścia”, mentor kobiecych biznesów, prywatnie kobieta morsująca. Więcej dowiesz się tutaj: https://neuronydoroboty.pl/
Zapraszam do słuchania.